
- Pleť
-
od tereza@muah.cz
Ačkoli už to není až tak časté, pořád za mnou chodí klientky, které mi sdělují, že si umývají obličej mýdlovou vodou, nebo jen teplou vodou, protože se třeba nelíčí moc.
Oči odlíčí odličovačem a na zbytek obličeje postačí teplá voda, protože když nepoužívají make up, není třeba si odličovat celý obličej. Jenže voda samotná prostě nemá tu schopnost smýt z obličeje ani olejové složky krému, ani vosky z krémů, včetně SPF filtrů, neodstraní ani nejrůznější pyly a různé zplodiny z ovzduší.
Mýdlová voda
Téma samo pro sebe. Opravdu a upřímně vždy trnu bolestí, když mi někdo řekne, že si umývá obličej obyčejným tuhým mýdlem, nebo tzv. mýdlovou vodou, nebo ve sprše nějakým tekutým mýdlem. TO JE ZLO ! Pokud není přípravek určen na obličej, tak na něj nepatří. Prosím pokud to tu někdo čte a probouzí to v něm negativní myšlenky vůči mně, omlouvám se, myslím to. opravdu dobře. Nestyď se! Prostě tě to nikdo nenaučil, nikdo ti to neřekl, nikdo na to neupozornil, nebo tě to prostě nezajímalo. Je to v pořádku. Vždycky je čas na změnu, když budeš chtít.
Díky obsahu agresivnějších mýdlových složek zbavujeme při použití mýdla pleť nejen nečistot, ale také přirozených tukových složek pokožky, takového filtru, který nás chrání. Mýdla pokožku dehydratují, narušují přirozenou rovnováhu pleti, snižují pružnost a vláčnost pokožky. Při narušení přirozené kyselosti pokožky zásaditým mýdlem můžete udělat prostor pro choroboplodné zárodky.
Na určení kyselosti, nebo zásaditosti nám poslouží stupnice PH. O PH jste již určitě slyšeli. Má hodnoty od nuly do čtrnácti. Čím je číslo nižší, tím je to kyselejší a čím je číslo vyšší je zásaditější tj. alkalické.
Lidská pleť je přirozeně mírně kyselá a její hodnota PH se pohybuje člověk od člověka v rozmezí od 4,0-5,5.

Konkrétně by se to dalo shrnout takto:
0-7 kyselé PH
7 je neutrální PH
7-14 zásadité PH
Například voda z kohoutku se označuje jako kapalina s neutrálním PH, tedy 7. ( Velkou roli u vody ovšem hraje její tvrdost a také teplota- věnuji se níže).
Proč má lidská pokožka lehce nakyslé PH má jednoduchý důvod. Lehce nakyslé prostředí je nehostinné pro různé choroboplodné zárodky, původce nemocí tzv. patogeny. Díky takovémuto PH má pokožka ideální ochranný film, který ji pomáhá chránit před vnějšími vlivy.
Příliš kyselá pokožka:
-v nižší formě podobné projevy, jako při poleptání kyselinou
-po odlíčení vypadá mastně
-pokožka je hodně citlivá na další přípravky
-pokožka je náchylná k ekzémům, zánětům a různým jiným problémům
-pokožka je začervenalá a velice lehce se podráždí
Příliš alkalická pokožka:
-není schopna plnit správně funkci filtru a je náchylnější k patogenům (choroboplodné zárodky, původce nemocí)
-po odlíčení je pokožka suchá a napjatá
-na pokožce se dělají suché skvrny
-pokožka vypadá matně a mdle
-po aplikaci přípravků je pleť podrážděná
-pokožka se může jevit napuchlá a červená
Ideálním produkt je ten, který má PH lehce pod 7, tedy není neutrální (5-6). Protože na většině přípravcích se hodnota PH nezobrazuje, lze ji lehce změřit pomocí lakmusových papírků, které seženete v lékárně i různě na netu ( třeba Mall). Na papírek nanesete produkt, počkáte a potom porovnáte podle barev s tabulkou na obalu.
Teplota vody
Další bod, kterému jsem se již věnovala v článku přímo na odlíčení pleti je teplota vody. Vhodná teplota vody pro odlíčení obličeje je jaká ? Vlažná.
Teplá/horká voda zbytečně dráždí pleť, může ji zbytečně vysušovat a způsobovat vyšší produkci kožního mazu. Studená voda na druhé straně zase může přispět k praskání kapilár a zanášení pórů.
Tvrdost vody
Dalším tématem k zamyšlení je také tvrdost vody, která Vám doma teče z kohoutku. Pokud máte vodu tvrdší/ tvrdou neměli byste se jí vystavovat příliš dlouho a příliš často, hlavně pokud máte s pletí a pokožkou problémy. Tvrdá voda má větší obsah anorganických látek, jako je vápník, hořčík, které mohou způsobovat vysušování a pnutí pokožky. Chlor samozřejmě pokožce také vůbec nesvědčí. Proto pokud máte tvrdou vodu nezapomínejte na hydrataci. Hodně hydratace a hloubkovou hydrataci pokožky.

Přípravky, které na pleť pro odlíčení používáte, ať už s vodou, nebo bez, by Vás po použití neměly pnout. Pokud Vás pleť pne, s největší pravděpodobností přípravek nebude pro Vaši pleť vhodný. Pro navrácení přirozeného stavu pokožky po odlíčení slouží také tonika. Tonika mají za úkol pleť tonizovat tzn. kromě jiných benefitů také vyrovnávat přirozené PH pokožky. Toto ovšem zaručují už i některé odličovací přípravky, hlavně ty určené pro citlivou pleť. Pro citlivou pleť bych doporučovala odličovače bez obsahu mýdla, nebo hydrofilní odličovací oleje.
Jako finále, které nemá s vodou už nic společného je způsob, kterým si osušíte pleť. Pleť se nesmí dřít, žádné energické ježdění ručníkem po obličeji. Jemné oťupkávání ručníkem určeným přímo pro Váš obličej. Ideálně po každém umytí vzít nový ručníček, pokud máte s pletí problémy. Ručníky vyprat alespoň na 70 stupňů.
Pokud k tomuto tématu máte nějaké dotazy, nebo připomínky, budu ráda, když mi je napíšete na Instagramu, nebo Facebooku.
Přeju Vám krásný slunečný den.
Tereza Muah