
- Pleť
-
od tereza@muah.cz
Mazat se opalovacím krémem by mělo být v naší denní skincare rutině za jakéhokoli počasí (ano i v zimě-80% procent UV záření prostoupí i přes mraky), pokud budeme venku více, jak 20 min. Opalovací krém má dva hlavní benefity. Prvním je, že redukuje riziko rakoviny kůže. Druhý je, že chrání naši pleť před stárnutím. (A to se vyplatí !). Přece jen je lepší předcházet něčemu, než pak řešit následky.
SPF by mělo být vždy 15-30:
SPF 15 je vhodné pro lidi s olivově zbarvenou nebo tmavší kůží. SPF 30 pro světlejší kůži. Pro velmi světlou kůži je nejvhodnější SPF 50. Teď abychom si osvětlili, jak to vlastně je s SPF a čísly, které se u nich uvádí. Číslo na opalovacím krému je míra schopnosti krému ochránit nás před UVB zářením. UVB (UVB-burning-spálení) škodí vnějším vrstvám pokožky, což vede ke spálení. SPF je teoretický násobitel množství času které můžete strávit na slunci aniž by jste se spálili. Takže pokud Vaše kůže začne červenat po deseti minutách na slunci, faktor SPF 20 by Vás měl ochránit 200 minut tj. 20 násobek původního času. Myslete na to, že je to teoreticky a záleží na množství aplikovaného krému, vzdálenost od rovníku a roční období.
Faktor SPF 30 Vás neochrání 2x tolik, než SPF 15. SPF 15 blokuje asi 93 % UVB záření, SPF 30 asi 97% UVB záření a SPF 50 98% UVB záření. Takže mezi SPF 30 a SPF 50 není zas tak velký rozdíl. Na trhu neexistuje opalovací krém, který by nám poskytl 100% ochranu.
SPF faktor nezahrnuje ochranu proti UVA (UVA-aging) záření, které proniká hlouběji do pokožky a způsobuje stárnutí pleti, na rozdíl od UVB, UVA záření je v podstatě stejné celý rok a proniká i přes okna, takže pokud trávíte hodně času za volantem určitě zvažte opalovací krém. Ochrana proti UVA záření by měla být uvedena na etiketě, většina opalovacích přípravků v EU je širokospektrálních a poskytují ochranu pře UVA i UVB.
Hodně kosmetických přípravků již obsahuje SPF, jako make up s SPF a tak je otázkou, zda stačí použít tento kombinovaný přípravek. V zimě, kdy je o trochu méně UVB záření je to v pořádku, přes jaro a léto bych doporučila používat opalovací krém samostatně. Nedá se to samozřejmě použít plošně, musíme zapojit i rozum, pokud jste doma, nesvítí na Vás sluníčko, nebo jdete jen do obchodu rychle tam a zpět, není opalovací krém potřeba, když nechcete. Pokud pravidelně používáte exfolianty AHA nebo BHA vždy doporučuji použít opalovací krém, mohly by vám naskákat po obličeji fleky. Také pokud víte, že budete déle na přímém sluníčku, než 20 min, je lepší použít opalovací krém- nespálíte se a je to prevence stárnutí pokožky.
Výběr samotného krému je na každém z nás, podle toho co komu vyhovuje. Pro mastnější pleť bych doporučila opalovací krém na obličej s matným finišem a gelovou nebo tekutější texturou.
Pokud máte mastnou pleť a nevyhovovalo by vám dávat si vrstvu hydratačního krému a ještě opalovacího krému, hydratační opalovací krém (s lehkou texturou a matným finišem) by pro Vás měl být dostačující.
Pro suchou pleť budou vhodnější krémy hutnější (rich creams) a balzámy (balm).
Pokud máte pleť citlivou, nebo chcete spíše přírodní krém podívejte se po krému s obsahem oxidu titaničitého a oxidu zinečnatého tzv. minerální filtry. Také hledejte přípravky bez parfemace.
Přírodní opalovací krémy na bázi minerálních filtrů nepronikají do kůže a odráží záření přímo a fungují ihned. Chemické krémy blokují záření pomocí chemických látek a pronikají do pokožky- potřebují tedy nějaký čas (asi 20-30 min), než začnou působit.
Opalovací krém je poslední z péče o pleť před aplikací make upu. V rychlosti posloupnost ranní skincare: Čistění pleti. (tonikum) (oční krém) (lokální péče- pupínky, pigmentové skvrny apod.) (sérum- dle typu pleti) Hydratace. Opalovací krém. Měli bychom použít půlku čajové lžičky krému na obličej a krk a nechat jej vstřebat 3-5 minut (platí i mezi hydratací a opalovacím krémem) před aplikací make upu. Make up.
Večer nezapomeňte pleť pečlivě odlíčit.
Fakta
SPF 30 neznamená že je dvojnásobně účinnější, než SPF 15. SPF 15 blokuje asi 93 % UVB záření, SPF 30 asi 97% UVB záření a SPF 50 98% UVB záření. Pokud použijete víc kosmetických produktů s SPF faktorem nezvyšujete tím nijak ochranu. Vaše ochrana před slunečním zářením je tak vysoká, jako produkt s nejvyšším SPF faktorem, který jste použili. Pokud tedy použijete tři produkty např. hydratační krém SPF 15, opalovací krém SPF 30 a třeba BB krém s faktorem SPF 10, vaše pleť bude chráněna faktorem SPF 30.
Opalovací krémy nezpůsobují rakovinu.
-Podle nynějších výzkumů jsou opalovací krémy bezpečné k používání a nezvyšují riziko rakoviny. Diskutované látky obsažené v opalovacích krémech jsou retinyl palmitát, oxybenzon, nanočástice.
Retinyl palmitát je derivát vitamínu A přirozeně se vyskytující v naší pokožce. Některé studie naznačily, že retinyl palmitát generuje volné radikály při vystavení UV záření, které mohou podporovat záněty a rozvoj rakoviny v těle. Tato studie se ovšem opírala o pokusy na myších bez chlupů, které samy o sobě mají vyšší riziko rakoviny kůže. Retinyl palmitát byl zkoumán pouze v izolaci. V reálném životě, když opalovací krém obsahuje retinyl palmitát a aplikujete jej na kůži, antioxidanty přítomné v našem těle (např. vitamin C) tyto volné radikály zneutralizují. V současné době tedy z dermatologického hlediska nejsou žádné důkazy, že by retinyl palmitát mohl způsobit rakovinu kůže v lidském těle.
Oxybenzon je chemický filtr obsažený v opalovacích krémech podobný hormonu estrogenu. Byly obavy, že by oxybenzon mohl narušit hladinu hormonů v lidském těle, které vznikly převážně ze studie na potkanech staré 15 let, kde tyto hlodavce krmily vysokými dávkami oxybenzonu. Je velký rozdíl mezi použitím oxybenzonu na lidské kůži a orálním podáním této látky potkanům. Prozatím nexistuje žádný důkaz, který by naznačoval, že oxybenzon obsažený v opalovacích krémech je pro dospělého člověka škodlivý v koncentraci, ve které se používá v opalovacích krémech. Nicméně tato látka patří mezi alergeny a ničí korály, proto jej v některých místech světa, která jsou často navštěvovaná turisty zakazují. Lépe řečeno zakazují/snaží se prosadit zákaz prodeje opalovacích krému obsahujících oxybenzon.
Nanočástice jsou velmi malé kousíčky. V některých opalovacích krémech jsou obsaženy nanočástice oxidu titaničitého a oxidu zinečnatého, díky nim je výsledný produkt jemnější než hustá bílá pasta, která vzniká použitím více granulovaných minerálů. Vznikly obavy, že nanočástice mohou pronikat hlouběji do těla a způsobit škody. Ve skutečnosti ale studie ukazují, že jsou nanočástice absorbovány pouze vrchní vrstvou odumřelých kožních buněk a ne živou tkání. Částice samy mají tendenci se shlukovat dohromady, takže míra absorpce je nižší, než se očekávalo. Důkazy tedy naznačují, že nanočástice jsou bezpečné k užívání.
Voděodolný opalovací krém. -Neexistuje. Pokud jdete do vody, nebo se hodně potíte měli byste použít krém znovu. Opalovací krémy označené, jako voděodolné musí zůstat efektivní po dobu 40-80 minut od vystavení mokrým podmínkám.
To je dnes vše Doufám, že se Vám článek líbil. Budu ráda za jakoukoli zpětnou vazbu ať už prostřednictvím Facebooku nebo Instagramu.
Děkuji za přečtení a přeji Vám krásný den ! Tereza Muah 🙂